[Masthead] Overcast ~ 63°F  
High: 82°F ~ Low: 66°F
Tuesday, Aug. 4, 2015

City of Le Mars YMCA 2012 Hershey's track results

Wednesday, June 6, 2012

These are the results from the track meet on Sunday, May 6. 1st place winners qualified for state which is in Marshalltown on Saturday, June 16.


9-10 Year Old Girls

50 Meter Dash

1st, Emily Chihak, 8.47

2nd, Jenna Cosby, 8.75

3rd, Mackenzee Hardyk, 9.23

4th, Madison Sargisson, 9.43

5th, Madison Claussen, 10.22

100 Meter Dash

1st, Emily Chihak, 16.93

2nd, Jenna Cosby, 16.97

3rd, Haley Bogh, 17.06

4th, Abby Ruhland, 17.96

5th, Mackenzee Hardyk, 18.66

200 Meter Dash

1st, Haley Bogh, 37.69

2nd, Karlee Schiff, 38.84

3rd, Chloe Bridgford, 40.94

4th, Annabelle Wadle, 41.59

5th, Paige Washburn, 42.09

Softball Throw

1st, Haley Bogh, 82'

2nd, Madison Sargisson, 63'

3rd, Abby Ruhland, 58' 7"

4th, Karlee Schiff, 58' 4"

5th, Madison Claussen, 51' 1"

Long Jump

1st, Chloe Bridgford, 5' 1.25"

2nd, Emily Chihak, 5' 1"

3rd, Jenna Cosby, 4' 11"

3rd, Paige Washburn, 4' 3"


9-10 Year Old Boys

50 Meter Dash

1st, Ethan Peters, 8.06

2nd, Jacob Heimgartner, 8.37

3rd, Alec Dreckman, 8.39

4th, Isaac Johnson, 9.07

5th, Derek Allen, 9.45

100 Meter Dash

1st, Ethan Peters, 16.56

2nd, Braden Bomgaars, 17.03

3rd, Isaac Johnson, 17.81

4th, Kaden Wingert, 18.09

5th, Jackson Bretey, 18.94

200 Meter Dash

1st, Pierce Turner, 39.22

2nd, Daniel Hinds, 46.44

3rd, Aaron Hauser, 46.69

400 Meter Dash

1st, Alec Dreckman, 1:20.91

2nd, Jacob Heimgartner, 1:22.22

3rd, Pierce Turner, 1:27.35

4th, Nathan Nemmers, 1:31.16

5th, Spencer Mackey, 1:33.10

4x100 Meter Relay

1st, Dylan Barthole, Nathan Nemmers, Traegen Kramer, Jackson Bretey, 01:15.19

Softball Throw

1st, Alec Dreckman, 108' 6"

2nd, Jacob Heimgartner, 97' 6"

3rd, Aaron Hauser, 93' 1"

4th, Braden Bomgaars, 83' 2"

5th, Derek Allen, 80' 11"

Long Jump

1st, Ethan Peters, 5' 10"

2nd, Braden Bomgaars, 5' 6"

3rd, Kaden Wingert, 5' 2.5"

4th, Pierce Turner, 5' 2"

5th, Dylan Barthole, 4' 6.75"


11-12 Year Old Girls

100 Meter Dash

1st, Karissa Ellis, 16.35

2nd, Stephanie Williams, 16.38

3rd, Emily Koonce, 16.97

4th, Isabelle Ellensohn, 17.10

5th, Valeria Uribe, 17.11

200 Meter Dash

1st, Karissa Ellis, 33.94

2nd, Brooke Allen, 35.38

3rd, Stephanie Williams, 36.09

4th, Chloe Calhoun, 39.28

5th, Emily Koonce, 40.69

400 Meter Dash

1st, Brooke Allen, 1:16.34

2nd, Jessica Hinds, 1:26.94

3rd, Chloe Calhoun, 1:28.42

4x100 Meter Relay

1st, Isabelle Ellensohn, Sydney Livermore, Kate Hill, Valeria Uribe, 1:08.00

Softball Throw

1st, Brooke Allen, 100' 8"

2nd, Katie Peters, 91' 3"

3rd, Sydney Livermore, 83' 4"

4th, Jessica Hinds, 78' 2"

5th, Hannah Vondrak, 70' 1"

Long Jump

1st, Stephanie Williams, 6' 7"

2nd, Karissa Ellis, 6' 6"

3rd, Katie Peters, 6' 4"

4th, Sydney Livermore, 5' 8.25"

5th, Chloe Calhoun, 5' 8"


11-12 Year old Boys

100 Meter Dash

1st, Luke Skov, 15.75

2nd, Trevor Szczech, 16.31

3rd, Caleb Jungers, 16.44

4th, Caden Washburn, 18.09

200 Meter Dash

1st, Tate Westhoff, 37.87

2nd, Caden Washburn, 40.47

400 Meter Dash

1st, Ben Wadle, 1:14.66,

2nd, Kaleb Koerselman, 1:24.84,

3rd, Kyle Herbst, 1:24.91,

800 Meter Run

1st, Luke Skov, 3:09.94

2nd, Kyle Herbst, 3:40.93

4x100 Meter Relay

1st, Tate Westhoff, Conlen Parmalee, Jacob Manley, Aisea Toki, 1:07.06

Softball Throw

1st, Lucas Hauser, 108' 2"

2nd, Luke Skov, 102' 1"

3rd, Tate Westhoff, 97' 10"

4th, Caden Washburn, 93' 6"

5th, Kaleb Koerselman, 79' 9"

Long Jump

1st, Aisea Toki, 6' 6.25"

2nd, Trevor Szczech, 5' 3.75"

3rd, Lucas Hauser, 4' 8"


13-14 Year old Girls

100 Meter Dash

1st, Kristen Ellis, 16.19

200 Meter Dash

1st, Kristen Ellis, 34.03

800 Meter Run

1st, Delaney Turner, 3:24.03

Long Jump

1st, Delaney Turner

2nd, Kristen Ellis


13-14 Year Old Boys

100 Meter Dash

1st, Lincoln Collins, 13.50

2nd, Brandon Vondrak, 13.66

3rd, Tyler Szczech, 16.12

4th, Adam Ellensohn, 16.60

200 Meter Dash

1st, Brandon Vondrak, 28.28

2nd, Alec Rieken, 29.90

3rd, Tyler Szczech, 34.16

4th, Adam Ellensohn, 34.91

800 Meter Run

1st, Ross Johnson, 2:57.35

1600 Meter Run

1st, Lincoln Collins, 6:01.97

Softball Throw

1st, Ross Johnson, 130' 9"

2nd, Alec Rieken, 110' 9"

Long Jump

1st, Lincoln Collins, 8' 5.75"

2nd, Ross Johnson, 6' 9"

3rd, Tyler Szczech, 6' 6"

4th, Adam Ellensohn, 6' 4"


Results provided by the City of Le Mars YMCA.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: