[Masthead] Fog/Mist and Breezy ~ 39°F  
High: 41°F ~ Low: 35°F
Sunday, Dec. 21, 2014

Gehlen girls cop meet at Hinton

Monday, April 15, 2002

HINTON -- Le Mars Gehlen Catholic girls' track head coach Richard Seivert nearly ran out of superlatives to describe his squad's overpowering performance Friday at the Blackhawk Invitational.

The Lady Jays garnered nine first-place finishes and six seconds to win the Class B team title with 142 points. Galva-Holstein was far behind in second at 94.5 points.

"Some awesome performances," said Seivert. "I am in awe of some these young tracksters."

Jackie Beitelspacher immediately came to his mind. She set a personal best of 37 feet, 1 inch to win the shot put.

Des Campbell captured two titles for the Lady Jays (1,500-meter run and 100-meter hurdles), while Rachel Sitzmann (3,000-meter run) and Jacinta Ruhland (400-meter hurdles) also garnered titles.

Le Mars Gehlen Catholic, though, showed the most mettle where teamwork counted, winning four of five relay events.

Emily Puhl, BreAnne Sitzmann, Ruhland and Erin Puhl hooked up to win the 4x800-meter relay, while Shannon Sitzmann, Leah Kluemper, Campbell and Samantha Floyd grabbed the shuttle hurdle relay.

In the distance medley, it was Erin Puhl, BreAnne Ruhland, Jess Sitzmann and Missy Janning who coupled to win the title, and Jess Sitzmann, Emily Puhl, BreAnne Ruhland and Missy Janning were members of the victorious 4x400-meter relay.

The Lady Jays, with Leah Kluemper, Missy Janning, Samantha Floy and BreAnne Ruhland, earned second in the 4x200-meter relay.

Campbell added a second in the long jump, while BreAnne Sitzmann was runner-up in the 3,000-meter run. Other second-place efforts belonged to Shannon Sitzmann (100-meter hurdles), Jess Sitzmann (800-meter run) and Samantha Floy (28.65).

"The girls ran extremely well as they have all season so far," said Seivert. "We started to show some of the depth of this year's squad at Friday night's meet. This is our first time when we have had most of the girls healthy and present at one of our outdoor meets and it shows a great deal.

"This is a great bunch to work with and I am looking forward to the rest of the season."

Kingsley-Pierson, which finished third in Class B, received a championship performance from Original Beckstrom in the discus, with fellow Panther Jenni Schweitzberger finishing second. Beckstrom also was second in the shot put.

Teammate Becky Kempers captured the 100-meter dash in a time of 13.25.

Remsen St. Mary's Stephanie Bacan continued her dominance in the high jump. Her winning effort of 5 feet, two inches was six inches better than that of second-place Donna Hansen of Galva-Holstein.

Remsen-Union captured the 4x100-meter relay.

In Class 1A, Boyden-Hull/Rock Valley captured the team title, nosing out Marcus-Meriden-Cleghorn by six points, 107-101.

Hinton finished fourth at 65 points. Akron-Westfield was sixth at 49.

Hinton's Ashley Bramstedt finished first in the 400-meter run.

Teammates Allison Quandt (long jump), Jill Lacey (400-meter hurdles) and Candice Whitney (1,600-meter run) earned second-place finishes.

Akron-Westfield's Catie Bobier was an individual double-winner in Class B, taking both the 400-meter hurdles and 100-meter hurdles.

The Lady Westerners' Amanda Jacobsen (200-meter dash) had a runner-up finish.

RESULTS

Class A

Team Standings: 1. Boyden-Hull/RV, 107; 2. Marcus MC, 101; 3. West Sioux, 81; 4. Hinton, 65; 5. Westwood, 59; 6. Akron-Westfield, 49; 7. Sergeant Bluff-Luton, 37; 8. West Monona, 5.

Shot put: Roni VanRavenswa, West Sioux, 34-02; Sarah Dykstra, B-H/RV, 33-11.5; Diana Abel, Westwood, 33-04; Stephanie Eekhoff, AW, 31-11.5; Randi Stusse, Hinton, 31-07; Krystal Lindgren, West Sioux, 31-04.

Discus: Kenzie Huyser, BH/RV, 100-0; Alicia Baier, SB-L, 89-09; Ashley Stabe, A-W, 89-01; Diana Abel, Westwood, 88-02; Krystal Lindgren, West Sioux, 87-05; Roni VanRavenswa, West Sioux, 85-07.

High jump: Miranda Boekhout, MMC, 5-0; Emily Alsesch, MMC, 4-10; Meghan Wing, Westwood, 4-08; Ashley Koele, BH/RV, 4-08; Amber De Weerd, BH-RV, 4-08; Bridget Yoerger, Hinton, 4-04.

Long jump: Corrina Johannsen, Westwood, 15-0.5; 2. Allison Quandt, Hinton, 14-11.75; Debi Puhl, West Sioux, 14-07.25; Jaci Schreier, MMC, 14-5; Jodi Van Ginkel, BH/RV, 14-04.25; Danielle Nielsen, Westwood, 14-01.

3,000-meter run: Emily Salberg, West Sioux, 12:02.85; Kristy Pottebaum, MMC, 12:17.00; Amy Donnelly, Westwood, 12:40.61; Tarah Colt, AW, 12:44.34; Rachel King, West Monona, 13:32.42; Ashley Brewer, SB-L, 13:59.84.

4x800-meter relay: BH/RV, 11:02.66; West Sioux, 11:03.90; Hinton, 11:05.05; Akron-Westfield, 11:32.59; Sergeant Bluff-Luton, 11:33.69; Marcus MC, 11:44.89.

Shuttle hurdle relay: BH/RV, 1:10.55; Marcus MC, 1:12.43; West Sioux, 1:15.74; Akron-Westfield, 1:17.74; Westwood, 1:23.62.

Distance medley: Marcus MC, 4:42.81; Hinton, 4:48.33; West Sioux, 4:51.96; Westwood, 5:03.90; Sergeant Bluff-Luton, 5:13.18; BH/RV, 5:46.47.

100-meter dash: Danielle Nielsen, Westwood, 13.50; Abby Schlenger, Marcus MC, 13.51; Jenna Daale, West Sioux, 14.03; Allison Hoefling, MMC, 14.09; Kami Hobbs, SB-L, 14.10; Lacy Lux, Westwood, 14.39.

400-meter dash: Ashley Bramstedt, Hinton, 62.78; Emily Gaalswyk, BH/RV, 64.08; Lindsey Hauschildt, MMC, 65.72; Abi Kendall, BH/RV, 66.89; Keisha Byrne, SB-L, 67.45; Jill Lacey, Hinton, 69.56.

4x200-meter relay: MMC, 1:52.56; BH/RV, 1:53.09; SB-L, 1:59.72; West Sioux, 2:01.24; West Monona, 2:01.25; Hinton, 2:04.85.

100-meter hurdles: Catie Bobier, Akron-Westfield, 16.91; 2. Jess Steinstra, BH/RV, 17.06; Corinna Johannsen, Westwood, 17.24; Allison Quandt, Hinton, 17.26; Jessie Ann Sechlter, MMC, 17.49; Megan Mulder, BH/RV, 17.77.

800-meter run: Emily Sailberg, West Sioux, 2:34.44; Kellie Kunzweiler, MMC, 2:37.14; Tracy Overman, BH/RV, 2:41.72; Kelsey Tan Haken, BH/RV, 2:46.67; Trish Johnston, Westwood, 2:48.53; Keri Finzen, A-W, 2:49.64.

200-meter dash: Amber De Weerd, BH/RV, 28.46; Amanda Jacobsen, AW, 28.59; Allison Hoefling, MMC, 28.99; Brett McLarty, SB-L, 29.03; Lindsey Chettinger, SB-L, 29.69; Corrina Johannsen, Westwood, 29.70.

400-meter hurdles: Catie Bobier, A-W, 1:14.37; Jill Lacey, Hinton, 1:14.95; Carrie Moe, BH/RV, 1:15.34; Megan Miller, SB-L, 1:16.46; Abi Kendall, BH/RV, 1:17.09; Jessie Ann Sechlter, MMC, 1:20.57.

Sprint Medley: Hinton, 2:01.81; BH/RV, 2:01.99; SB-L, 2:04.93; Westwood, 2:04.93; Marcus MC, 2:06.95; West Monona, 2:09.37.

1,600-meter run: Kayla Weerheim, West Sioux, 5:30.69; Candice Whitney, Hinton, 5:40.12; Amy Donnelly, Westwood, 5:40.79; Cari Rehder, West Sioux, 5:43.19; Ashley Reuter, MMC, 5:47.30; Kristy Pottebaum, MMC< 5:51.05.

4x100-meter relay: Marcus MC, 53.67; Akron-Westfield, 55.24; West Sioux, 55.63; Westwood, 56.51; Boyden-Hull/RV, 56.67; Hinton, 57.53.

4x-400-meter relay: BH/RV, 4:24.30; Marcus MC, 4:26.33; Hinton, 4:32.78; West Sioux, 4:37.08; Sergeant Bluff-Luton, 4:45.06; Westwood, 4:51.59.

CLASS B

Team Standings: 1. Le Mars Gehlen Catholic, 142; 2. Galva-Holstein, 94.5; 3. Kingsley-Pierson, 59; 4. Remsen St. Mary's, 43; 5. Granville Spalding Catholic, 41; 6. Lawton-Bronson, 38; 7. Woodbury Central, 32; 8. Remsen-Union, 31.5; 9. River Valley, 22.

Shot put: Jackie Bietelspacher, Gehlen, 37-01; Original Beckstrom, K-P, 35-02.5; Katie Smith, Woodbury Central, 34-11; Jamie Harpeneau, RSM, 34-04; Kayla Knaack, River Valley, 32-11; Jessie Wurr, G-H, 32-07.5.

Discus: Original Beckstrom, K-P, 106-06; Jenni Schweitzberger, K-P, 92-03; Martha Peters, L-B, 89-01; Brianne Simonsen, Woodbury, 87-05; Joni Harpeneau, RSM, 86-0; Erin Harpeneau, RSM, 85-03.

High jump: Stephanie Bacan, RSM, 5-2; Donna Hansen, G-H, 4-8; Steph Lilly, R-U, 4-4; Laura Jacobson, G-H, 4-4; Sarah Zelasny, R-U, 4-4; Liz Wanderscheid, Spalding, 4-2.

Long jump: Abbie Bagenstos, G-H, 15-07; Des Campbell, Gehlen, 15-09; Megan Radel, K-P, 15-03.5; Jess Sitzmann, Gehlen, 14-08.75; Tegan Jepsen, G-H, 14-05.5; Becky Kempers, K-P, 14-05.5.

3,000-meter run: 1. Rachel Sitzmann, Gehlen, 12:05.16; Bre Sitzmann, Gehlen, 12:44.72; Natalie Steichen, RSM, 12:55.88; Michaele Lower, L-B, 13:11.12; Kayla Schubert, G-H, 13:31.23; Kristine Nielson, RSM, 13:57.60.

4x800-meter relay: Gehlen, 11:02.79; G-H, 11:13.10; River Valley, 11:31.02; RSM, 11:31.10; Lawton-Bronson, 11:34.97; Spalding Catholic, 11:37.03.

Shuttle hurdle relay: Gehlen, 1:06.38; Spalding, 1:15.74; RSM, 1:16.02; Galva Holstein, 1:18.12; Remsen-Union, 1:22.88

Distance medley relay: Gehlen, 4:35.40; Galva-Holstein, 4:39.85; Woodbury Central, 4:47.13; Kingsley-Pierson, 4:50.23; Remsen-Union, 5:07.20; RSM, 5:12.10.

100-meter dash: Becky Kempers, Kingsley-Pierson, 13.25; Sarah Kohler, R-U, 13.82; Lindy Anderson, L-B, 14.21; Claudia Schumachler, G-H, 14.30; Heather Schilmoeller, Spalding, 14.32; Amber Hansen, K-P, 14.47.

400-meter dash: Ashley Schilmoeller, Spalding, 64.04; Molly Wilson, L-B, 65.47; Egger, G-H, 66.94; Emily Puhl, Gehlen, 67.49; Rachel Sitzmann, Gehlen, 70.39; Jessie Heitmann, G-H, 70.41.

4x200-meter relay: Kingsley-Pierson, 1:52.96; Gehlen, 1:53.28; Galva-Holstein, 1:53.62; RSM, 1:56.69; River Valley, 2:02.19; Spalding, 2:05.88.

100-meter hurdles: Des Campbell, Gehlen, 15.89; Shannon Sitzmann, Gehlen, 16.52; Megan Jacobs, River Valley, 16.88; Megan Radel, Kingsley-Pierson, 17.00; Jerra Steffen, WC, 17.54; Liz Wanderscheid, Spalding, 17.93.

800-meter run: Laura Jacobson, G-H, 2:23.87; Jess Sitzmann, Gehlen, 2:34.65; Jamie Schmid, WC, 2:35.87; Erin Puhl, Gehlen, 2:42.37; Carly Utesch, River Valley, 2:43.49; Jessica Sweers, WC, 2:46.57.

200-meter dash: Abbie Bagenstos, G-H, 27.44; Samantha Floy, Gehlen, 28.48; Leah Klemper, Gehlen, 28.59; Laura Bahrke, K-P, 28.85; Kathryn Vornbrock, R-U., 29.12; Jamie Ruba, RSM, 29.22.

400-meter hurdles: Jacinta Ruhland, Gehlen, 1:13.74; Jacque Dashner, L-B, 1:15.96; Megan Jacobs, River Valley, 1:17.56; Jamie Wendt, Gehlen, 1:17.79; Dena Penning, Spalding, 1:22.73; Angela Schroeder, Spalding, 1:25.04.

Sprint medley: Galva-Holstein, 2:01.45; RSM, 2:02.72; Spalding, 2:02.84; Remsen-Union, 2:07.99; Kingsley-Pierson, 2:08.00; Gehlen, 2:10.11.

1,500-meter run: Des Campbell, Gehlen, 5:27.80; Jennifer Kunkel, Woodbury Central, 5:33.63; Rachel Sitzmann, Gehlen, 5:36.22; Katie Engle, K-P, 5:46.97; Jennifer Plathe, Spalding, 5:48.02; Michaele Lower, L-B, 5:48.83.

4x100-meter relay: Remsen-Union, 55.89; Lawton-Bronson, 56.88; Spalding Catholic, 57.65; Galva-Holstein, 57.87; River Valley, 58.05; Gehlen Catholic, 58.84.

4x400-meter relay: Gehlen Catholic, 4:22.72; Galva-Holstein, 4:27.83; Woodbury Central, 4:34.00; Lawton-Bronson, 4:51.03; Spalding Catholic, 4:55.77.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.